"KONSPEKT ZAJĘĆ SOCJOTERAPEUTYCZNYCH"
Temat: Autoprezentacja.
Cele:
- wzmocnienie poczucia własnej wartości,
- afirmacja własnej osoby,
- umiejętność rozpoznawania własnych i cudzych stanów emocjonalnych.
- kształtowanie umiejętności odreagowania własnych napięć,
- budowanie zaufania w grupie, pewność siebie,
- integracja grupy.
Metody: rundka, zabawy, dyskusja, ćwiczenia.
Pomoce: kartki, kredki i flamastry, długopisy, karty ćwiczeń.
Liczba dzieci: 10.
Liczba prowadzących: 2.
Czas trwania: 1,5 godz.
Przebieg zajęć:
1. Krąg rozpoczynający zajęcia. Powitanie. Ćwiczenie „siad grupowy”. Uczestnicy stoją w kole twarzą w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i obejmują partnera w talii. Należy stać bardzo blisko siebie, prawie dotykając się. Kolana i stopy powinny być złączone. Na sygnał wszyscy powoli siadają, opierając się o kolano osoby z tyłu. Aby koło się nie rozerwało, należy zadbać, aby było ono równe, wszyscy wstają i siadają w tym samym momencie.
2. Rundka - Co miłego wydarzyło mi się w ciągu tygodnia? Co mi się udało?
3. Zaproponowanie i wyjaśnienie tematu spotkania.
4. Zabawa „skojarzenia”. Grupa siedzi w kręgu. Jedna z osób mówi wyraz, następna podaje skojarzenia - co się jej z tym wyrazem kojarzy. Nie można się zastanawiać.
5. Ćwiczenie „nowe imiona”. Członkowie grupy siedzą w kręgu. Jeden wchodzi do środka i zatrzymując się kolejno przed wszystkimi kolegami nadaje im nowe imiona, które kojarzą się w jakiś sposób z daną osobą. Nowymi imionami mogą być nazwy zwierząt, roślin, przedmiotów, pojęcia abstrakcyjne. Można używać sformułowania : „nadaję Ci imię”. Dyskusja dotyczy trafności nowych imion. Następni członkowie grupy wchodzą kolejno i robią to samo.
6. Czas na zastanowienie się jaki jestem, co lubię w sobie.
7. Autoprezentacje (dzieci krótko mówią o sobie tyle ile chcą).
8. Ćwiczenie „wyobraź sobie”. Uczestnicy wypełniają karty ćwiczeń „wyobraź sobie”, rysując siebie jako zwierze, kwiat, samochód, kolor, instrument muzyczny. Następnie mogą się podzielić swoimi odpowiedziami z jedną osobą lub z całą grupą,( motywując jednocześnie swoje decyzje).
9. Krąg kończący zajęcia. Rundka - z czym kończymy zajęcia?, co miłego planujesz dla siebie w najbliższym czasie
KARTA ĆWICZEŃ:
„WYOBRAŹ SOBIE”
W odpowiednich kołach narysuj siebie jako: zwierzę, samochód, kolor, kwiat, instrument muzyczny.
Prawa autorskie © Gimnazjum w Bystrej im. Juliana Fałata- Wszystkie prawa zastrzeżone.